sobota, 9 kwietnia 2011

CERAMIC BOOKS

A oto książki, które wprowadziły mnie w świat ceramiki. Wiele im zawdzięczam :). Polecam bardzo taką lekturę, bo pokazuje laikowi jak stawiać pierwsze kroki w pracy nad ceramiką. Ci bardziej wtajemniczeni również znajdą tam wiele inspiracji. 
 Specjalnie dla Was ułożyłam top listę "Ceramic books"- sklasyfikowałam książki od najlepszej oraz pokrótce zrecenzowałam:). Mam nadzieję, że przyda Wam się moja opinia.

1. "Podręcznik ceramika" - Steve Mattison

W mojej ocenie to numer 1 wśród pozycji, które zgromadziłam. To bardzo wartościowy podręcznik, gdyż zawiera obszerne informacje o projektowaniu, wypalaniu i zdobieniu ceramiki. Liczy 224 strony, zawiera bardzo dużo zdjęć na każdej stronie, zarówno ceramiki jak i krok po kroku wykonanie określonego zadania czy zastosowanie danej techniki. Bez obaw zdjęcia nie zdominowały treści. Książka jest zrozumiale, czytelnie i rzeczowo napisana. Wprowadza czytelnika od samego początku w świat gliny i tego co z niej powstaje. Cena to 59 zł - wydanie 2006 r.  Bardzo polecam!2. "Praktyczny poradnik ceramika" - Josie Warshaw

Co do 2 pozycji miałam mały dylemat między tym poradnikiem, a tym który umieściłam na pozycji 3. Szalę przeważyły zdjęcia i prace zamieszczone w książce. Poradnik składa się z 254 stron, z czego wiele stron to piękne zdjęcia ceramiki, ale zajmujące aż całą stronę formatu A4... Treść oczywiście też jest :). Poradnik jest pięknie oprawiony i porządnie wykonany, trochę przypomina mi album czy encyklopedię.  Cena to 79 zł - wydanie 2007 r. Porównując treść książki z pozycji 1 uważam, że cena jest za wysoka. Fakt zdjęcia są piękne, ale ilość przedstawionych projektów jest na pewno mniejsza niż w pozycji nr 1.

3. "Podstawy ceramiki" - Jacqui Atkin

Cena to 39 zł - wydanie 2007 r. i w związku z ceną książka jest z troszkę niższej półki, ale nie znaczy to, że nie jest wartościowa. Na 128 stronach autorka przeprowadza nas standardowo przez podstawowe narzędzia, temat gliny, wypalanie, piece, zdobienie oraz techniki na przykładzie konkretnych projektów. Uważam, że przystępna cena jest zaletą tej książki, gdyż spełnia swoją funkcję, bo zawiera podstawowe informacje, które na pewno pomogą początkującemu ceramikowi zrozumieć pracę z gliną. Wadą jest niewielka ilość przedstawionych projektów. 4. "Rzeźbienie w glinie" - Josef Lang

Ta pozycja przeznaczona jest bardziej dla rzeźbiarzy. Oprócz podstawowych informacji autor przedstawia praktyczne ćwiczenia jak wykonać:  twarz, kota, płaskorzeźbę, akt leżący, portret, dłoń, stopę, ucho, akt stojący. Cena nie jest wysoka, gdyż ta przyjemność to  tylko 24 zł - wydanie 2006 r. a opowieść o glinie skupia się na 79 stronach. 
5. "Mozaiki" - Peter Massey, Alison Slater
A to coś dla tych, którzy lubią mozaiki:). Książka jest tylko takim preludium do sztuki układania mozaiki, ale warto od czegoś zacząć tym bardziej, że cena jest niska - 24,90 zł - wydanie 2008 r. Ja kupiłam na przecenie za 7 zł :) Nie jest to może zbyt ambitny poradnik, ale  w prosty sposób pokazuje z czym to się je. Autorzy na 47 stronach krok po kroku pokazują jak stworzyć lustro w stylu azteckim, stół jak kilim, płytę z konikiem morskim, talerz z drzewkiem pomarańczowym, ozdobny zegar, kolorową doniczkę, kafel z papryką i mozaikę z rybą.

11 komentarzy:

 1. Bardzo się przyda-dziękuję. Cieszę się że zrobiłaś taką klasyfikację, chcę zacząć przygodę z ceramiką i 2 pierwsze książki sobie poczytałam w bibliotece więc również mogę je polecić są obszernie napisane i zawierają mnóstwo porad jakże ważnych w początkowym etapie rozpoznawania tematu i inspirowania się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Wioleta niezmiernie, że mogłam Ci pomóc i podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat tych książek.
   Dzięki bardzo również za Twój komentarz i opinię na temat książek. Jak najbardziej zachęcam innych do komentowania, wyrażania swoich opinii na temat ceramiki i wszystkiego co z nią związane. W grupie zawsze raźniej i można się wymienić ciekawymi uwagami.
   Mam nadzieję, że Twoja przygoda z ceramiką rozkwitnie do takich rozmiarów, że wkrótce ujrzę na Twoim blogu wspaniałe prace :) tego Ci życzę. pozdrawiam.

   Usuń
 2. Fajne zestawienie. Pierwsza pozycja jest teraz niedostępna, podobno wznowienie ma być w marcu 2013. Drugą pozycję udało mi się znaleźć, ale nakład też już się kończy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za pozostawienie komentarza i przede wszystkim informacje dla czytelników.
   Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej lektury:).

   Usuń
 3. Pierwsza pozycja dostępna jest na allegro i właśnie sobie ją zamówię do swojej kolekcji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://allegro.pl/podrecznik-ceramika-steve-mattison-nowy-krakow-i2951540915.html#tabsAnchor

   Usuń
  2. Dzięki Anonimowy za ważne informacje dla czytelników bloga i zainteresowanych lekturą!
   Pozdrawiam i daj znać jakie wrażenie zrobiła na Tobie książka. Czekam na spostrzeżenia, a może wkrótce jakiś link do Twoich własnych prac:).

   Usuń
  3. Witam ! Anonimem zostałam tylko przez przypadek i bardzo przepraszam można mnie znaleźć tutaj http://ceramikaija.blog.pl/.Pozdrawiam Anna

   Usuń
  4. Super, że podałaś kontakt do Twojego bloga. Będę zaglądała do Ciebie co tam słychać. Życzę wiele weny twórczej i trzymam kciuki za przygodę z blogowaniem.
   pozdrawiam ciepło.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry! Nigdzie nie ,mogę znaleźć książki "Rzeźbienie w glinie" - Josef Lang. Może Państwo znają kogoś kto może ja odsprzedać.Pozdrwawiam

  OdpowiedzUsuń